برترین برندهای دنیا چگونه جاودانه شده‌اند؟

 در برندينگ

داستان جاودانه شدن برترین برندهای دنیا آنقدر هم پیچیده نیست! یک دسته از برندها به دلیل ویژگی های خاصی که داشته‌اند و همچنین ویژگی‌های خاص تاریخیِ بازاری که در آن فعالیت داشته‌اند،  توانسته‌اند بعد از تولد خود، به سرعت عمومی شده و تبدیل به برترین برندهای دنیا شوند. بارزترین نمونه داخلیِ آن پفک است. پفک نمکی به دلیل تازه بودن در بازار و نبودنِ محصول مشابه آن و همچنین نام خاصش که هم معنادار است و هم ریتمیک و سرزبانی، تبدیل به نامی عمومی برای اسنک ذرتی شد.

شاید تبدیل شدن نام برندی به نام یک محصول در ایران عادی باشد و برای مردم ایران، قابل قبول. به دلیل اینکه محصولات عموما وارداتی هستند و از طرف دیگر به خاطر اینکه صنعت و بازار ایران، یک تأخر نسبی نسبت به بازارهای آزاد دارد، پس چنین اتفاقی در ایران آنچنان عجیب و جالب توجه نخواهد بود. اما جالب است بدانید که حتی در امریکا و کشورهای متصل به بازار آزاد و توسعه یافته هم چنین مواردی به کرات پیش آمده. در ادامه به معرفی چند مورد از این دست محصولات می‌پردازیم و در آینده به محصولات مختص ایران هم خواهیم پرداخت.

خیلی از برندهایی که در امریکا عمومی شدند برای ایرانیان شناخته شده نیستند، اما آن تعدادی که در ایران هم، دچار همین عمومیت شده‌اند، را ذکر می‌کنیم.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی پینگ پونگ؛ 

در سال 1901، کمپانی Jaques & Son تنیس روی میز را اختراع کرد و برای صدایی که هنگام بازی کردن و برخورد توپ با میز شنیده میشد نام پینگ پونگ را برای محصول خود برگزید.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی آسپرین؛ 

سال 1897 داروی معروف رقّت خون پا به عرصه گذاشت. دارویی که کاربردهای فراوان داشته و دارد و همچنان به عنوان بی ضرر ترین و کم عارضه ترین داروی شیمیایی شناخته میشود. شرکت بایر بیش از صد سال است که به تولید آن مشغول است.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی یو-یو؛ 

اسباب بازی محبوب دوران کودکی مان را شرکت دانکن در سال 1929 تولید کرد. دانکن بعد از اینکه نامی که برای محصول خود انتخاب کرده بود به عنوان نام اصلی محصول فراگیر شد،  بسیار تلاش کرد تا نام یویو را با نام دانکن پیوند بزند تا برند اصلی که دانکن باشد به فراموشی سپرده نشود.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی فریزبی؛ 

بشقاب پرنده ای برای بازی که توسط کمپانی وَم-اُ در سال 1957 تولید شد. نام محصول دیسک پرنده یا لوح پرنده است که عموما به همان نام فریزبی شناخته میشود.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی جکوزی؛ 

کمپانی جکوزی در سال 1956 محصولی تولید کرد که آب گرم را همراه با حباب و در حال گردش در یک وان بزرگ در اختیار مشتری بگذارد. استقبالی که از محصول شد در تصور کمپانی جکوزی نمی امد. به زودی تولید گسترده آن در دستور کار قرار گرفت.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی زیپ؛ 

کمپانی تالن زیپر که زیر شاخه شرکت universal fastener company میباشد از سال 1893 تا به حال مشغول تولید زیپ و دیگر محصولات مرتبط بوده که نام زیپ از ابداعات آن میباشد.

جالب است که در طول بیش از 110 سال، همچنان شکل تولید محصول کما فی السابق مانده است.

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی کلینکس؛ 

برترین برندهای دنیا کمپانی Kimberly-Clark کلینکس را در سال 1924 تولید کرد و بعدها تبدیل به زیرشاخه ای از مجموعه اصلی شد و خود تبدیل به برند و کمپانی جداگانه ای شد.

برترین برندهای دنیا

برترین برندهای دنیا نمونه‌ی زیراکس؛‌

سال 1938 بود که زیراکس دستگاه کپی خود را روانه بازار کرد. و تا به امروز میلیاردها میلیارد صفحه کپی شده در ادارات و دانشگاه ها مدیون همان دستگاه زیراکس ابتدایی هستند!

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

طراحی برند